fbpx

Nacionalni dan bez duvanskog dima

31. januara se obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima. Tim povodom naši učenici II i III godine medicinskih smerova su zajedno sa profesorima učestovali u javnim akcijama čiji je cilj bio promocija zdravih stilova života, a koje su održane u Univerexportu ”Alba” i u Tržnom centru Merkator. Ove godine, pored ukazivanja na štetne efekte upotrebe duvana i duvanskih proizvoda i izloženosti duvanskom dimu, posebno se naglašava značaj prestanka pušenja. Ne postoji bezbedan nivo izloženosti duvanskom dimu! Budući da su mladi posebno ugrožena populacija, veoma je važno raditi sa njima na osvešćivanju i prevenciji ovog problema. Upotreba duvana ugrožava i osobe u okruženju koje su izložene duvanskom dimu, te uzrokuje brojne zdravstvene probleme i drugi je vodeći faktor obolevanja od kardiovaskularnih bolesti, odmah iza povišenog krvnog pritiska, a povećava rizik obolevanja i od bolesti disajnih puteva, kao i od malignih oboljenja. Naši učenici su u cilju prevencije pomenutih oboljenja, pored edukacije građanstva, kontrolisali visinu krvnog pritiska i pulsa, šećera u krvi, te su nakon merenja telesne težine i visine izračunavali BMI (Body Mass Index) građana. Drago nam je da su se građani rado priključili ovoj akciji u velikom broju.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *